پس از چندین تلاش ناموفق، اولین کابل کشی خط تلگراف در سراسر اقیانوس اطلس با تلاش های Cyrus West Field- سایروس وست فیلد به پایان رسید.

تاریخچه تلگراف

تلگراف برای اولین بار توسط Samuel F. B. Morse در سال ۱۸۳۲ اختراع شد.

چندین مخترع اروپایی چنین وسیله‌ای را پیشنهاد کرده بودند، اما مورس که به طور مستقل کار می‌کرد، تا اواسط دهه ۱۸۳۰ یک دستگاه تلگراف ساخته بود. پس از آن در اواخر دهه ۱۸۳۰، مورس با ارائه سیستم کدینگی به نام خودش، توانست زبان منحصر بفردی را برای پیام های تلگراف ارائه کند.

در ماه می ۱۸۴۴، مورس اولین خط تجاری جهان را افتتاح کرد و اولین پیام تلگراف <<What hath God wrought>> به معنای <<آنچه خدا انجام داده است>> در آمریکا از Capitol تا ایستگاه Baltimore ارسال شد. در طی ده سال بیش از بیست هزار مایل کابل تلگراف در سراسر آمریکا کشیده شد و نتیجه این ارتباط گسترش هرچه سریعتر این کشور، امنیت بیشتر راه‌ها و مسافرها و تقویت سیستم تجاری بود.

اولین کابل تلگراف فرااطلس

تلگراف در زیر اقیانوس اطلس!

در سال ۱۸۵۴، سایروس وست فیلد ایده کشیدن خط تلگراف با عایق بندی مناسب و در شرایط امن را در بستر اقیانوس اطلس مطرح کرد. با کمک کشتی‌های انگلیسی و آمریکایی، در سال ۱۸۵۷ چهار تلاش ناموفق برای این کابل کشی صورت گرفت. در جولای ۱۸۵۸ چهار کشتی انگلیسی و آمریکایی به نام‌های the Agamemnon, the Valorous, the Niagara, and the Gorgon برای بار پنجم تلاش کردند تا این کابل کشی را انجام دهند.

در ۲۹ جولای همان سال، کشتی های   Niagara و Gorgon از خلیج ترینیتی و  Agamemnon و Valorous از والنتینا- ایرلند ماموریت خود را آغاز کرده و در روز ۵ آگوست سال ۱۸۵۸ کابل تلگراف به طول دو هزار مایل یعنی ۳۲۱۸٫۵ کیلومتر در عمق بیش از دو مایل در بستر اقیانوس اطلس کشیده شد.

نقشه اولین کابل تلگراف فرا اطلس

بهبود بستر تلگراف

با وجود تلاش‌های بسیار ، متاسفانه کابل کشیده شده عملکرد ضعیفی داشت و در سپتامبر ۱۸۵۸ از کار افتاد. این موضوع به دقت بررسی شد و هماهنگی‌های جدیدی برای رفع مشکل بوجود آمده ارائه شد. در سال ۱۸۶۶ یک کشتی انگلیسی به نام Great Eastern موفق به کشیدن کابل دائم تلگراف در اقیانوس اطلس گشت.

در دو سمت اقیانوس اطلس (آمریکا و انگلستان) ، سایروس وست فیلد با استقبال فراوانی روبرو شد و از او بابت پافشاری برروی امری که بسیاری اونو غیر ممکن میپنداشتند، تقدیر گشت.

وی بعدها، کابل‌های اقیانوسی دیگری را همانند کابل تلگراف از هاوایی به آسیا و استرالیا با موفقیت به انجام رساند.

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید