مدولاسیون چیست؟

مدولاسیون فرآیند کدگذاری اطلاعات از منبع پیام است به نحوی که این اطلاعات برای انتقال مناسب باشد و این اتفاق، با تغییر ویژگی‌های یک موج به‌دست می‌آید.

برای پاسخ دقیق به سوال مدولاسیون چیست، باید بدانیم که سیگنال پیام و یا در واقع اطلاعات ما، باید به یک سیگنال حامل اضافه شود و این اضافه شدن، بر مبنای مشخصه‌های اصلی موج که در زیر ذکر شده است صورت میپذیرد:

تیک دامنه

تیک فرکانس

تیک فاز

مدولاسیون معمولا برای سیگنال‌های الکترومغناطیسی مورد استفاده قرار میگیرد مثل : امواج رادیویی، لیزر، اپتیک و شبکه‌های کامپیوتری. مدولاسیون حتی می‌تواند در جریان مستقیم هم اعمال شود.( به عنوان یک موج با دامنه ثابت و فرکانس صفر)

چرا از مدولاسیون استفاده می‌کنیم؟

کریر موج اصلی ما که داده‌های اصلی بروی آن سوار هستند، خودش به تنهایی نمیتواند داده‌های زیادی را تا مسافت زیادی حمل کند. برای اینکه بتوانیم دیتا با حجم بالا (مثل صدا) را به این موج اصلی اضافه کنیم، موج دیگری میبایست به روی این موج قرار گیرد تا بتواند این قابلیت را به موج اصلی اضافه کند. به این فرآیند مدولاسیون میگویند.

در مخابرات و سیستم‌های مخابراتی، چندین کریر (سیگنال‌های حامل) با فرکانس‌های مختلفی بروی یک رسانه ارسال میشوند.  و هر کریر (حامل) باید به طور جداگانه‌ای مدوله شود. یک کریر سیگنال به منظور کاهش طول موج، افزایش محدوده تحت پوشش و بهینه‌سازی سایز آنتن باید مدوله شود تا بتوانیم از سیستم های مخابراتی حداکثر بهره را ببریم.

برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد می‌کنیم که سری به سایت TechTargetبزنید و اگر مایل هستید به فرمول‌ها و مفاهیم پایه‌ای دسترسی داشته باشید، کتاب مخابرات کارلسون گزینه مناسبی است، در این آدرس میتوانید کتاب را دانلود کنید.

در مقاله بعدی، به بررسی انواع مدل‌های مدولاسیون میپردازیم!

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید