وقتی که اولین تلویزیون HD (High-Definition) تو سال 1998 وارد بازار شد، اشتیاق مردم برای خریدش باور کردنی نبود!!

فیلم بازا، Gamerها، طرفدارای ورزش و تکنولوژی سر از پا نمیشناختن تا یکی از این تلویزیونا بگیرن! البته ناگفته نمونه که تبلیغات هم کار خودشو کرده بود و نمایی از یک بهشت تلویزیونی و صدای آسمونی دیجیتال رو نشون میداد!

اماااا، برای خیلی از خریدارا، انتخاب نوع تلویزیون کار سختی شد. انتخابا زیاد بود و  یک عالمه اصطلاح جدید وجود داشت که کسی راجعبش چیزی نمیدونست.

بعضیا هم شروع کردن عکساشون رو با تلویزیون امتحان کردن و دیدن که تصویرش اونقدرام که میگن خوب به نظر نمیاد ! اینجاست که کلی سوال و بدبینی نسبت به تکنولوژی جدید به وجود اومد. اما هیچ نگران نباشین، با چندتا توضیح ساده، توی این مقاله میگیم که فرق بین تلویزیون Standard-Definition و High-Definition چیه تا این سوالات و بدبینی‌ها (اگر شما هم دارین) برطرف بشه! 🙂

قدم اول – تلویزیون HD و SD

SDTV که مخفف Standard-Definition Television هست، به هر تلویزیونی گفته میشه که Resolution و وضوح تصویر ماکزیمم 480*720 رو داشته باشه. این تلویزیون از سال 1941 مدل استاندارد بوده و حتی امروز هم ازش استفاده میشه.

HDTV که مخفف High-Definition Television هست، تکنولوژی بعدی SDTV به حساب میاد و از اوایل دهه 1990، رفته رفته داره جای SDTV رو میگیره.

وضوح تصویر و Resolution این مدل تلویزیون یا 720*1280 هست یا 1080*1920.

HD-To-SD-TV

واقعا فرقش کجاست؟

تا اینجا فهمیدیم که فرق بین HDTV و SDTV توی وضوح تصویر و Resolution شون هست. حالا این یعنی چی؟

Resolution و یا وضوح تصویر، در واقع همون کیفیت عکس و فیلم هست. کیفیت بالای عکس یعنی Resolution بیشتر.

وضوح تصویر با دو سری خطوط افقی و عمودی اندازه‌گیری میشه. به همین دلیل هست که توی کیفیتا دو تا عدد داریم.

بیاین به عنوان مثال 1080 رو در نظر بگیریم. 1080p، اشاره به تعداد پیکسل‌هایی داره که فیلم و عکس رو تشکیل میده. و همونطور که میدونیم، پیکسل‌ها نقطه‌های کوچیکی هستن که تصویر و فیلم رو میسازن.  

در واقع Resolution‌، تعداد کل پیکسل‌هایی هست که تصویر یا فیلم ما رو می‌سازه.

بعضی از Resolution‌های مرسوم رو در زیر براتون آوردیم:

240 * 352 – 240p

360 * 480 – 360p

480 * 858 – 480p

720 * 1280 – 720p

1080 * 1920 – 1080p

2160 * 3860 – 4K or 2160p

HD-TV-VS-SD-TV

تصاویر SD از 240p شروع میشه وتوی 480p تموم میشه.

 720p رو به Semi-HD میشناسن و 1080p ،Full-HD است.

هرچیزی بالای 1080p هم Ultra-HD نامیده میشه.

پس چرا تلویزیون HD من تصاویر با کیفیت نشون نمیده؟

مشتریا بعد از خرید اولین تلویزیون HD، فکر میکنن هر چیزی که از تلویزیون پخش میشه باید HD باشه و خیلی تو ذوقشون میخوره وقتی میبینن عکسا و فیلمای آنالوگشون هنوز هم کیفیتش پایینه و گاهی وقتا حتی پایین‌تر از تلویزیون قبلیشون که SD بوده!

کلی شاکی میشن که بعد از این همه هزینه برای این تکنولوژی جدید، این چه وضعشه؟ 🙂

جواب اینه:

برای دیدن تصاویر و فیلم توی تلویزیون HD، منبع HD هم لازم دارین!!

اگر که HDTV دارین، برای اینکه فیلم و عکسای HD ببینین، باید از یک منبع درست حسابی HD دریافت کنین (مثل ماهواره‌هایی که HD ارسال میکنن)

توی سال‌های اخیر، تکنولوژی به سمتی رفته که سیگنال HD جایگزین SD بشه و صدا و سیمای ایران هم به تازگی شروع به استفاده از این تکنولوژی لاکچری در تاریخی کاملا لاکچری (99/09/09) کرده!

بقیه منابعی که میتونن HD باشن به شرح زیر هستن:

Blue-Ray Disk Player

HD cable DVR, HD Satellite DVR

HD Cable یا HD Satellite Services

DVD Recorder به همراه HDMI Output

High-Definition Camcorders

و البته منابعی هم هستن که سیگنال HD تولید نمیکنن:

DVD Recorders بدون HDMI Output

VHS

Standard Resolution Analogue and Digital Camcorders

HDTV-SDTV

اینترنت این وسط چی می‌گه؟

تماشای آنلاین برنامه‌های تلویزیونی روز به روز بیشتر میشه و تقاضا براش بالاتر میره. در نتیجه، تلویزیون‌ها، دستگاه های Blue-Ray، گیرنده‌های دیجیتال (Set-Top Box)، قابلیت دسترسی به اینترنت رو پیدا کردن، که در نسل جدید این قابلیت HD شده.

امااااا، لازمه بدونیم که کیفیت سیگنالی که دریافت می‌کنیم بسته به سرعت اینترنتمون داره و هرچی که سرعتمون بهتر باشه و پهنای باند بیشتری داشته باشیم، کیفیت بهتری رو دریافت میکنیم.

به طور مثال:

فرض کنیم که سرویس ما کیفیتش 1080p در مد HD هست، و تلویزیون ما هم HD رو ساپورت میکنه. اما وقتی سرعت اینترنت پایین هست، Resolution پایین رو دریافت می‌کنیم.

بعضی از دستگاه‌ها و سرویس‌ها هستن که میتونن خودشون رو با سرعت اینترنت تطابق بدن. نتیجه این میشه که تصویر بهتری رو می‌گیریم حتی اگه HD نباشه.

و اما، سوال مهم!

رسیدیم به جایی که صدا و سیمای ایران به عنوان منبع HD، کانال‌های تلویزیونی رو به HD ارتقا داد. اون‌موقع بود که صدای بعضیا بلند شد که ای بابا، ما که HD نمیگیریم! تاره، کانالای خودمونم که رفت!!

برای اینکه جواب این سوال رو بدونیم، توی مقاله بعدی با ما باشین!

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید