زبان تخصصی برق جزو اون دسته از ضروریاته که یه مهندس رو بدون این دانش اصلن نمیشه تصور کرد!

مگه میشه مهندسی از دانشگاه فارغ‌التحصیل بشه ، اما لغات و اصطلاحات ضروری رشته‌اش رو بلد نباشه؟ حالا هرچی مقطع تحصیلی بالاتر بره که دیگه بدتر!

این شد که تصمیم گرفتیم براتون بنویسیم منظور دقیق از زبان تخصصی برای رشته‌های مهندسی، اللخصوص مهندسی برق چی هست و چطوری میتونیم یادش بگیریم!

زبان انگلیسی، اونم از نوع تخصصی، چیه و به چه درد میخوره؟

اگر بخوایم خیلی واضح بگیم، منظور ما از زبان تخصصی، استفاده کاربردی زبان انگلیسی در حیطه تخصصی، تحصیلی و شغلی شماست.

فرقی نمیکنه که:

بولتوارد دانشگاه شدین یا دارین از طریق تجربه کار تخصصی انجام میدین.

بولتمیخواین بعد از مقطع لیسانس، ادامه تحصیل بدین، یا اینکه میخواین وارد بازار کار بشین.

بولتهدفتون این هست که مهاجرت کنین یا میخواین توی ایران زندگی رو ادامه بدین.

یک مهندس، باید زبان علمی که توش تخصص داره رو بلد باشه!

چه چیزایی رو باید یاد بگیرم؟

مساله مهم و اساسی که پیش میاد، این هست که خب، من الان تصمیم گرفتم شروع کنم زبان تخصصی بخونم و یاد بگیرم. اما یادگیری زبان که خیلی طول میکشه! ممکنه چند سال زمان ببره تا من بتونم به تسلط بالایی برسم، حالا تکلیف چیه؟

لغات و اصطلاحات تخصصی، شروع!

بله، قطعا زبان عمومی و پیشرفت توی این زمینه میتونه زمانبر باشه، اما شما فرصت رو از دست ندین. صبر نکنین تا به یه حد عالی برسین! شروع کنین لغات تخصصی رشته‌تون رو یاد بگیرین.

لازمه بدونین که اگر دایره لغت خوب داشته باشین، درصد زیادی از متن‌های زبان تخصصی برق رو میتونین متوجه بشین. پس روی یادگیری لغت‌های جدید و تخصصی وقت بزارین!

یکسری کتاب و دیکشنری و سایت وجود دارن که این مجموعه لغت رو برای شما آماده کردن. میتونین بگردین و ببینین کدوم به کارتون میاد. ما اینجا البته چندتا لینک براتون گذشتیم که به نظر خودمون حسابی کاربردیه!

Electrical Engineering Dictionary

Reverse Dictionary

Index of Electrical Engineering Terms

گرامر، گرامر ساده!

وقتی حرف گرامر و دستور زبان می‌شه، ناخودآگاه آدم استرس می‌گیره و چندان خوشحال نمیشه! ?

اما اگر میخواین زبان تخصصیتون پیشرفت کنه، هیچ لازم نیست گرامرهای سخت و پیچیده رو یاد بگیرین. توی قدم اول و حتی تا وسطای راه، گرامرهای ابتدایی و ساده که بتونین منظور اصلی رو بفهمین و منظورتون رو برسونین، کارتون رو راه میندازه.

گرامر-زبان-تخصصی

برای یادگیری گرامر، هم میتونین برای ایکاتو بنویسین و ما کمکتون میکنیم که دقیق به اونچه که میخواین برسین، هم میتونین از کتاب‌ها و وبسایت‌های مختلف استفاده کنین و زبان تخصصی برق رو تمرین کنین!

چند نمونه از این وبسایت‌ها که برای خودمون هم خیلی مفید بوده رو با شما به اشتراک میزاریم:

Basic English Speaking

English Grammar

Talk English

زبان تخصصی، تمرین تخصصی!

متن‌های مرتبط بخونین! ویدیوهای مرتبط نگاه کنین! خودتون دست به قلم بشین و بنویسین. شروع کنین به صحبت و از چیزایی که یاد گرفتین استفاده کنین!

زبان-تخصصی-تمرین-تخصصی

اگر دنبال جایی هستین که Speaking رو توی زبان تخصصی برق تمرین کنین، برای ایکاتو بنویسین و ما کمکتون میکنیم. اگر دنبال مقاله، ویدیو و موضوعات مرتبط هستین، کافیه لغتی که میخواین رو جستجو کنین. و البته یکسری لینک مفید دیگه برای خوندن متن‌های انگلیسی تخصصی برق رو بهتون معرفی میکنیم:

IEEE Spectrum

Telecommunication Articles-Expert

Electronics weekly

Berg Insight

کتاب زبان تخصصی، چی بخرم، چی بخونم؟

کتاب زبان تخصصی برق زیاد هست. توی بازار، طبق گفته استادتون، طبق سر فصل‌های دانشگاه تا دلتون بخواد منبع وجود داره.

اینجا، ما یک کتاب از آکسفورد رو بهتون معرفی میکنیم از سری کتابای Business English، که فایل کتاب رو میتونین از اینجا بردارین ( English for Telecom and Information Technology). دوستان مخابراتی این کتاب برای شماست و نه‌تنها لغات و اصطلاحات مخابراتی رو بهتون یاد می‌ده، بلکه سطح زبانتونم بالا میبره!

کتاب-آکسفورد

و البته، به طور کلی برای دانشجوها و مهندسین برق، فارغ از اینکه گرایششون چی هست و مهندسین مکانیک، کتاب دیگه‌ای از Oxford رو به اسم (English for Electrical and Mechanical Engineering) پیشنهاد میدیم. نکته جالب این کتاب سرفصل کامل و جامعش هست، به اضافه اینکه کتاب روی مهارت‌های زبان انگلیسی هم تمرکز داره و به شما کمک میکنه همه ابعاد از زبان تخصصیتون رو بهبود ببخشین! ?

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید