BACKHAUL چیست؟

سوال پرتکرار اینروزها، Backhaul چیست ؟! آیا تا به حال فکر کرده‌اید که چگونه اطلاعات در اینترنت حرکت می‌کنند یا چگونه ترافیک داده‌ها از نقطه‌ای به نقطه دیگر جریان می‌یابد؟ آیا به این فکر کرده‌اید که دقیقاً بین این نقاط چه چیزی لازم است تا بتوانید با آنها ارتباط برقرار کنید؟ اینترنت یا هر شبکه داده دیگر ، یک کار بسیار ابتدایی (هرچند نه چندان ساده) را انجام می‌دهد: انتقال داده‌ها از یک طرف (به عنوان مثال تلفن هوشمند شما) به سر دیگر (به عنوان مثال وب سایت) و برگشت. این وظیفه توسط چندین بخش شبکه انجام می شود:

تیک شبکه access ، دستگاهها را به شبکه متصل می‌کند.

تیک شبکه core ، داده ها را بین زیر شبکه های مختلف هدایت می‌کند.

تیک شبکه backhaul ، شبکه access را به شبکه core متصل می‌کند و بالعکس.

بنابراین Backhaul ، ارتباط بین یک access node و core network است.

یک backhaul network با توجه به عوامل متعددی از جمله سرعت انتقال مورد نیاز- معروف به پهنای باند ، و زمان لازم برای انتقال داده‌ها از نقطه ای به نقطه دیگر که با نام latency شناخته می‌شود، برنامه ریزی شده است. تداخل، قابلیت اطمینان ، مقیاس پذیری و سرعت نیازهای ترافیکی هستند که تأثیر بسزایی در کاربران دارند.

زیرساخت BACKHAUL چیست؟ 

با نگاهی به گزینه های backhaul ، اپراتورهای شبکه معمولاً از ترکیبی از دو زیرساخت متداول استفاده می کنند: خط ثابت یا بی سیم.

Fixed-Line/Fiber – زیرساخت فیبر نوری

بر اساس فیبر ، fixed line backhaul شامل استفاده از زیرساخت فیبر یا اجاره فیبر بلااستفاده (dark) ، مانند طول موج یا ظرفیت مشخص، از third party است که از قبل دارای زیرساخت فیبر است ( معنی دقیق Dark Fiber  را در این مقاله بخوانید).

 اجاره خطوط موجود مستلزم افزایش چشمگیر هزینه‌های عملیاتی است و در برخی موارد ، اپراتور شبکه را مجبور می کند تا به رقیبی وابسته باشد. ایجاد خطوط جدید فیبر نوری هزینه زیادی دارد و این خطوط نمی توانند به سرعت استفاده شوند.

Wireless – زیرساخت بیسیم

زیرساخت‌های backhaul بی‌سیم شامل  point-to-point (PtP) and point-to-multipoint (PtMP) microwave (MW) and millimeter wave (mmW) equipment. Wireless backhaul  به طور گسترده‌ای در مواردی استفاده می‌شود که استفاده از فیبر به دلیل محدودیت زمانی امکان پذیر ، مقرون به صرفه یا ممکن نیست.

Wireless backhaul شامل سیستم‌های مایکروویو است که از فرکانس‌های رادیویی به عنوان رسانه انتقال استفاده می کند. طیف رادیویی در باند MW، 6-42 گیگاهرتز را پوشش می دهد و به طور گسترده ای برای انتقال چند گیگابیت بر ثانیه در فواصل حداکثر 250 کیلومتر استفاده می شود. از باندهای بالاتر مانند mm-E E-Band (71-86GHz) برای انتقال مقادیر بیشتر داده برای مسافت‌های کوتاهتر (تا 20Gbps در چند کیلومتر) استفاده می‌شود.

FIBER یا WIRELESS

به گفته Dell’Oro ، درآمد سیستم‌های بی سیم تا 5 سال آینده 3 درصد افزایش می‌یابد و تا سال 2024 به 2.7 میلیارد دلار می‌رسد. پیش بینی می‌شود درآمد سیستم‌های فیبر به طور متوسط سالانه 6 درصد تا سال 2022 رشد کند ، و سپس برای مدت دوره پیش بینی شده کاهش می‌یابد.

مقایسه فیبر و وایرلس

شبکه‌های مبتنی بر فیبر می‌توانند به راحتی از رشد سریع تقاضای پهنای باند پشتیبانی کنند ، اما هزینه‌های استفاده اولیه بالایی را متحمل می‌شوند و استفاده از آنها بسیار بیشتر از بی سیم طول می‌کشد. در نتیجه ، اکثر اپراتورهای شبکه به شدت به راه حل wireless backhaul متکی هستند.

در ویدیوهای بعدی، همراه ما باشید تا به بررسی جزییات بپردازیم!

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید