یکی از سوالات همه ما وقتی بحث زبان وسط میاد اینه که خب:

من توی چه سطحی هستم؟

چقدر دیگه باید زبان بخونم؟

با این سطح زبان، نمره IELTS, TOEFL و آزمون‌های Cambridge من چقدر میشه؟

یادمون باشه که برای اینکه متوجه بشین سطح زبانتون چیه، موارد زیادی باید مورد ارزیابی قرار بگیره و لول شما باید درست و حسابی ارزیابی بشه!!

حتما می‌دونین که آزمون­‌های بین‌المللی سه، چهار ساعت طول میکشن تا دقیق بفهمن سطح شما چیه! 🙂

سطح زبان من بر چه اساسی ارزیابی میشه؟

مهارت‌­های زبان‌شناسی، حالا بدون اینکه در نظر بگیریم زبان انگلیسی هست یا فرانسه، آلمانی هست یا عربی، به چهار بخش تقسیم میشه:

مهارت شنیدن: Listening

مهارت صحبت کردن: Speaking

مهارت خواندن: Reading

مهارت نوشتن: Writing

زمانیکه بحث آزمون تعیین سطح و مشخص کردن سطح واقعی زبان میشه، هر چهار مهارت باید مورد ارزیابی قرار بگیرن!!

علاوه بر این چهار مهارت، اصول زبانشناسی به دسته‌های دیگه‌ای هم تقسیم میشه که دستور زبان (گرامر) و لغت‌شناسی (دایره لغات و نحوه استفاده از این لغات) جزو اونهاست و دانش زبان ما بر پایه همه موارد ذکر شده سنجیده میشه!

پس اگر بخوایم نتیجه­‌گیری کنیم، زمانی که میگیم سطح زبان من چی هست، چهار مهارت اصلی به اضافه دانش دستور زبان و دایره لغات شما باید مورد بررسی قرار بگیره!!

یعنی مجبورم گرامر بخونم؟!

این سوال، از اون سوالاست که تقریبا هر زبان‌­آموزی اونو توی سرش داره و دنبال یه راه در رویی از دستور زبان میگرده! 🙂

آقا و خانم عزیز، دانشجوی محترم، دوست گرامی، بلههههه!! 🙂 مجبورین گرامر بدونین!

فقط لازمه بدونین که یاد گرفتن گرامر دیگه اونقدرا هم وحشتناک نیستااا. اون چیزایی که تو دبیرستانا و موسسات قدیمی خوندیم رو فراموش کنین. امروز با یک عالمه تکنیک و روش و اصول درست و حسابی و استاندارد، گرامر یاد گرفتن واقعا راحت شده!

یادتون باشه، سطح زبان شما وقتی بالا میره و وقتی پیشرفت می­کنین که بتونین از دایره وسیعی از قواعد استفاده کنین، بدون اینکه حتی بهش فکر کنین. آموزش گرامر باید طوری باشه که شما بدون درنگ از قواعد درست استفاده کنین و راحت و بدون دردسر منظور خودتون رو بگین.

لغت که نمیخونم، حفظ نمیشم!!

نمیشه که! دایره لغات وسیع باعث میشه سطح زبان شما بالا بره و تسلطتون بیشتر بشه! تا جایی که میتونین باید توی زمینه­‌های مختلف لغت یاد بگیرین و تمرین کنین. یک عالمه روش وجود داره برای دسته‌بندی کلمات و اینکه چجوری یادشون بگیریم که بعدا به طور مفصل به اون­ها می­پردازیم.

شما با دونستن تعداد زیادی از لغات، راحت‌تر منظور خودتون رو بیان میکنین، مکالمات بیشتری رو متوجه میشین، دستتون برای نوشتن بازه و مطالب انگلیسی رو با دقت و فهم بیشتری میخونین.

چرا از همه لغاتی که بلدم نمیتونم استفاده کنم؟

لغت­‌هایی که یاد میگیریم، به دو دسته فعال (Active) و غیر فعال (Passive) تقسیم‌بندی میشن. هر دو لغت رو ما خوندیم و معنی‌اش رو بلدیم.

لغات اکتیو رو میتونیم توی صحبت کردن و نوشتن استفاده کنیم اما لغات پسیو رو وقتی یه متن میخونیم یا میشنویم میگیم ااااا، اینو بلد بودماااا.

اما، واقعیت اینه که نه، بلد نبودین!!! اگه نتونین از لغتی که معنیش رو بلدین استفاده کنین، یعنی شما لغت رو بلد نیستین!

پس در واقع، فقط حفظ کردن معنی لغت‌ها کافی نیست و شما باید بتونین به درستی و با تلفظ و دیکته درست از اون‌ها استفاده کنین.

سطح‌های زبان انگلیسی

توی قدم اول که میخوایم یادگیری زبان رو شروع کنیم، یا تصمیم به ادامه‌اش گرفتیم، یا اصلن دنبال امتحان‌های بین‌المللی هستیم، میخوایم برای آزمون دکترا اقدام کنیم یا برای مهاجرت دنبال جمع کردن مدارکمون هستیم، برامون خیلی مهمه که بدونیم زبان انگلیسیمون در چه سطحیه.

قبل از اینکه به دسته‌بندی‌ها بپردازیم، لازمه که شما رو با CEFR آشنا کنیم.

Common European Framework of Reference for Languages

CERF در واقع سیستمی هست که سطوح مختلف مکالمه و نوشتار رو هم از نظر درک و هم از نظر ابراز و بیان دسته‌بندی میکنه.

به طور کلی و براساس طبقه‌بندی‌های جهانی، زبان‌آموزان در شش دسته کلی قرار میگیرن که به طور مفصل به اون‌ها میپردازیم:

سطح A1 :

زبان‌آموزانی در سطح A1 قرار میگیرن که میتونن در شرایط روزمره با عبارات و لغات بسیار ابتدایی و اولیه ارتباط برقرار کنن. به طور دقیق‌تر:

میتونن از عبارات روزمره‌ای که زیاد استفاده میشن و پیچیدگی اصلن ندارن استفاده کنن.

میتونن از جملات و دستور زبان‌هایی برای رفع نیازهای اولیه‌شون استفاده کنن.

میتونن توی مکالمات روزمره خودشون رو معرفی کنن و در مورد جزییات زندگی خودشون به طور خیلی ساده و با سرعت کم صحبت کنن و از بقیه سوالای ابتدایی بپرسن.

سطح A2:

این سطح مربوط به کسانی میشه که میتونن در شرایط روزمره و با لغت‌های ابتدایی ارتباط برقرار کنن. برای توضیح بیشتر:

میتونن جملات و اصطلاحات پر کاربرد ،مخصوصا موضوعاتی که در حیطه تجربیاتشون هست، رو متوجه بشن. مثلا خرید از مغازه‌ها، سوالاتی درباره خانواده و دوستان، مکان‌هایی که براشون جالبه و از این دست موضوعات.

میتونن ارتباطات ساده و روزمره رو به زبان انگلیسی انجام بدن. البته ارتباطاتی که در مورد مسائل آشنا باشه و تبادل ارتباط به صورت بسیار ساده و مستقیم باشه.

میتونن جنبه‌هایی رو از گذشته، محیط اطرافشون و نیازهای اولیه‌‌شون رو بیان کنن.

سطح A2 معادل KET از آزمون Cambridge هست و معادل نمره ۳٫۵ از آزمون IELTS

سطح B1:

در این سطح کاربران زبان کم‌کم مستقل شده و توانایی کافی رو برای برقرای ارتباط با کسانی که زبان مادریشون انگلیسی هست رو پیدا میکنن. برای توضیح بیشتر اون‌ها :

میتونن مفهوم و نکته اصلی متن استانداردی که با موضوعش آشنایی دارن رو بفهمن.

میتونن اکثر مواردی که در مسافرت‌ها پیش میاد رو مدیریت کنن و پیش ببرن.

میتونن متن‌های ساده ولی مرتبط با موضوعاتی که باهاش آشنایی دارن یا بهش علاقه دارن رو تولید کنن و بنویسن.

میتونن تجربه‌هاشون، اتفاقات‌، آرزوها و اهدافشون رو ساده توضیح بدن و مختصر راجع به عقایدشون صحبت کنن و برنامه‌هاشون رو شرح بدن.

سطح B1 معادل PET از آزمون Cambridge هست و معادل نمره ۴ الی ۵ از آزمون IELTS

سطح B2:

توی این سطح، کاربران مستقل شده و تسلط کافی رو برای برقراری ارتباط با سایر انگلیسی زبان‌ها دارن. اگه بخوایم بیشتر توضیح بدیم:

میتونن نکته و مفهوم اصلی متن‌های پیچیده در زمینه‌های مختلف مثل مفاهیم انتزاعی و موضوعات عینی ( حتی اونقدر تخصصی 😀 ) رو درک کنن.

میتونن با درجه تسلط مناسبی و به طور مسلط با انگلیسی زبانای دیگه ارتباط برقرار کنن. این ارتباط برای هر دو طرف راحته و فشاری به هیچ‌کدوم از طرفین نمیاد!

درواقع برقراری ارتباط بدون فکر کردن قبلی و بدون برنامه‌ریزی انجام میشه و تسلط بر روی موضوعات و زبان انگلیسی بالاست.

میتونن متن و نوشته‌های شفاف و دقیق در ارتباط با طیف وسیعی از موضوعات بنویسن و نظرات خودشون رو راجع به مسائل مختلف و مزایا و معایب موارد مختلف توضیح بدن.

سطح B2 معادل FCE از آزمون Cambridge هست و معادل نمره ۵٫۵ الی ۶٫۵ از آزمون IELTS

سطح C1:

این سطح، مربوط به کاربران ماهر زبان هست یعنی کسایی که میتونن کارهای پیچیده مربوط به تحصیل و شغلشون رو با استفاده از زبان انگلیسی انجام بدن. کاربران زبان انگلیسی در این سطح میتونن:

طیف گسترده‌ای از متن‌های طولانی‌تر رو درک کنن و معنی‌های ضمنی رو از داخل متن بفهمن. در واقع توانایی درک مطلب بالایی دارن.

در رابطه با قدرت مکالمه و بیان نظرات و عقاید، به راحتی و بدون فکر قادر هستن تا منظور خودشون رو برسونن و خیلی واضح و صریح صحبت کنن.

کاربران توی این سطح، میتونن به طور انعطاف‌پذیری از زبان انگلیسی استفاده کنن و در محیط تحصیلی و کاری خودشون به صورت موثری انگلیسی رو به کار بگیرن.

همچنین میتونن متن‌های واضح، با ساختار صحیح و مرتبط با موضوعات پیچیده و دشوار بنویسن و از الگوهای دستوری و منسجم مربوط به قواعد نوشتاری پیروی کنن.

سطح C1، معادل CAE از آزمون Cambridge هست و معادل نمره ۷ الی ۸ از آزمون IELTS

سطح C2:

این سطح، آخرین سطح کاربران زبان انگلیسی هست و تخصص بالای اونها رو نشون میده. کسایی که توی این سطح هستن:

میتونن عملا هرچیزی که میخونن و میشنون رو به راحتی درک کنن.

میتونن اطلاعات و استدلال‌ها توی زمینه‌های مختلف رو چه به صورت نوشتاری و چه به صورت شفاهی جمع‌بندی و دسته‌بندی کنن و یک خلاصه مرتبط ارائه بدن.

میتونن احساسات، عقاید، نظر و افکارشون رو به صورت روان و پیشرفته و با اصول قواعد درست ابراز کنن. در واقع میتونن مطالب با معنی‌های عمیق‌تر و متفاوت از اونچه که به نظر میرسه ( مثل اصطلاحات) رو درست متوجه بشن و به کار بگیرن.

سطح C2، معادل CPE از آزمون Cambridge هست و معادل نمره ۸٫۵ الی ۹ آزمون IELTS

چطوری آزمون تعیین سطح بدم؟

برای آزمون تعیین سطح، راه‌های مختلفی دارین. یا میتونین به این لینک سر بزنین و از سایت British Council آزمون بدین و سطح خودتون رو محک بزنین، یا میتونین برای ایکاتو درخواست تعیین سطح بفرستین و ما طبق یک آزمون و مصاحبه درست و حسابی و استاندارد بهتون سطح زبانتون رو سنجش کنیم و به شما اطلاع بدیم!!

توی مقاله‌های بعدی، آزمون‌های بین‌المللی رو مفصل توضیح میدیم و بخش‌های مختلف و نحوه نمره دادن رو با هم بررسی می‌کنیم.

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید